Yazılım Test Mühendisi Kimdir?

“You can be a great tester if you have programming skills. You can also be a great tester if you have no programming skills at all. And, you can be a lousy tester with or without programming skills. A great tester will learn what skills she/he needs to continue to be great, in her/his own style.”— Jerry Weinberg

Bir şeyi test edebilmek için öncelikle o şeyi iyi tanımalısınız. Doğrusunu bilmediğiniz bir durumun yanlış olduğunu iddia edemezsiniz! Bu yüzden test mühendisi öncelikle bütün gereksinimleri ayrıntılı bir şekilde inceleyip anlamalıdır. Test edeceği yazılımın çalışma prensiplerine, sunduğu özelliklere hakim olmalıdır. Bunu zaten az çok biliyoruz.

Peki ya kişisel özellikler? 🙂 Kariyer hedefi olarak bu yolu seçmeye hazır mısınız? 🙂

1) Bence, yazılım test mühendisinin en önemli özelliği sabırlı olmasıdır.

Neden mi sabır?

-Bütün yeni gelecek özellikleri en ince ayrıntısına kadar bazen saatlerce süren toplantılarda bütün dikkatinizle dinlemelisiniz. Eğer bu özellikleri yeterince anlamazsanız ya da herhangi kritik bir noktasını kaçırırsanız, ne doğru dediğiniz doğrudur ne hatalı dediğiniz hatalı… Ürünün tamamlanmadan önceki son onay/kontrol basamağı sizsiniz unutmayın!

-Yanlışı kabul ettirmek her zaman zordur 🙂 Kodda hata olduğunu kabul etmeyen takım arkadaşlarınıza bulduğunuz sorunu sabırla anlatmanız gerekebilir 🙂

-İlk maddede toplantılardan bahsetmiştim. Bir özellik için, ürün ortaya çıkana kadar farklı aşamalarda çalışan rollerle birden fazla toplantıya girmeniz gerekebilir.

-Aynı yeri birden fazla test etmeniz gerekebilir. Her test edişinizde sabırla ve dikkatle çalışmalısınız.

2) Bir diğer kişisel özelliğe gelecek olursak, ileri görüşlülük.

                -Önünüzde daha ortaya çıkmamış bir ürün var. Bazen sadece yazılarla tanımlanmış bazen görsellerle desteklenmiş. Ne gibi sorunlar çıkabilir, düşünmeye başladınız mı? J En erken bulunan hata en az zararı verir!

3) Çok yönlü düşünebilme.

                -Bir yazılımı test ederken temel hedefiniz hata bulmak olabilir. Ancak bunun yanı sıra, ürünün kalitesini arttırabilmek adına farklı perspektiflerden bakabilmelisiniz.

                -Ben bu yazılımı ilk kez kullanan kişi olsaydım? Ben bu yazılımı profesyonel olarak kullanan bir kişi olsaydım? Ben bu yazılımın müşterisi değil de patronu olsaydım? Hatta bazen öyle programlar vardır ki kullanıcıları her yaş grubundan, her meslekten, hatta belki farklı ülkelerden insanlar olabilir. Hepsi gibi düşünebilir misiniz? J

4) Detaycılık.

                -Gereksiz detaylardan bahsetmiyorum tabi ki J önemli, kritik detayları yakalayacak bir düşünce yapınız var mı?

Evet, genel olarak temel kişisel özellikler bunlar olmalı diye düşünüyorum.

Sanki biraz sıkıcı bir iş gibi mi oldu? Hayır hayır, asla! Hata bulmak eğlencelidir! J

Kritik bir hatayı ürün müşteriyle buluşmadan bulduğunuzda gelen teşekkürler ise gurur vericidir!

Tags:

Comments are closed