Selenium Nedir?

Selenium, farklı tarayıcılarda ve farklı platformlarda web uygulamalarını doğrulamak için kullanılan ücretsiz açık kaynak kodlu bir otomasyon test aracıdır. Test komut dosyalarını oluşturmak için Java, C#, Python vb. birden fazla programlama dilini desteklemektedir.

3 Ana Başlıkta Selenium

Selenium sağladığı özelliklere göre 3 başlığa ayrılmaktadır.

1)Selenium WebDriver

Masaüstü web sitesi veya mobil web sitesi test otomasyonu yapacaksanız, WebDriver API’lerini kullanmanız gerekir. WebDriver, tarayıcıyı kontrol etmek ve testleri çalıştırmak için tarayıcı otomasyon API’lerini kullanır. Bu sayede, gerçek bir kullanıcı tarayıcıyı kullanıyor gibi testler gerçekleştirilir. WebDriver, API’sının uygulama koduyla derlenmesini gerektirmediğinden, ekstra bir müdahale gerektirmez. Bu nedenle, canlı yayınlanmış bir siteyi test edebilirsiniz.

2)Selenium Grid

Selenyum Grid, farklı platformlarda farklı makinelerde test senaryoları çalıştırmanıza izin verir. Test senaryolarını tetikleme kontrolü yerel uçtadır ve test senaryoları tetiklendiğinde, uzak(remote) uç tarafından otomatik olarak yürütülür. WebDriver testlerinin geliştirilmesinden sonra, testlerinizi birden çok tarayıcı ve işletim sistemi kombinasyonunda çalıştırma ihtiyacıyla karşılaşmanız durumunda Selenium Grid kullanabilirsiniz.

Selenium Hub ve Node yapısını kullanarak testleri gerçekleştirmektedir.

Hub: Selenium’da kullanılan Hub tek bir tane olmak koşuluyla çalışmaktadır. Sunucu gibi davranan bu yapı kendi üzerinde bir çok işlemi barındırarak farklı istemcilerden gelen istekleri yanıtlayarak aynı kodu farklı platformlarda ve browserlarda test edebilirsiniz.

Node: Hub’a bağlı olan bir veya birden fazla istemciden oluşan yapıya node denir. Node’lar ile Selenium Grid kullanarak bir çok Node’dan tek bir Hub’a istekte bulunarak test yapabilirsiniz.

3)Selenium IDE

IDE (Entegre Geliştirme Ortamı), Selenyum test vakalarını geliştirmek için kullanılan bir araçtır. Kullanımı kolay bir Chrome ve Firefox eklentisidir ve genellikle test senaryoları geliştirmenin en etkili yoludur. Mevcut Selenium komutlarını kullanarak o öğenin bağlamı tarafından tanımlanan parametrelerle kullanıcıların tarayıcıdaki işlemlerini sizin için kaydeder. Bu sadece zaman tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda Selenium script söz dizimini öğrenme noktasında da iyi bir yoldur.

Gereksinimler doğrultusunda bu Selenium toollarından birini seçerek otomasyona başlayabilirsiniz. Bir tabloyla özetledim, umarım açıklayıcı olmuştur 🙂

Selenium IDE Arayüz
Selenium Grid Hub-Node Bileşenleri

Categories:

Comments are closed